Choroby odkleszczowe i wybrane preparaty przeciwko pasożytom zewnętrznym psów i kotów – temat wydania. Polecamy: cewnikowania pęcherza moczowego u psów i kotów, pacjent z chorobami układu wydalniczego, problemy ortopedyczne psów geriatrycznych i fizjoterapia psich seniorów oraz narzędzia chirurgiczne. W numerze radzimy jak zapobiegać skutkom stresu u psa oraz jak pielęgnować nowofundlanda.
O tym jak groomer został pełnoprawnym zawodem, o V Master Grooming Show, o badaniu genów agresywnych psów i nie tylko przeczytasz w naszym dziale VetNews!
Pasożyty zewnętrzne, takie jak: pchły, kleszcze, świerzbowce czy nużeńce, stanowią poważny problem dla pacjentów klinik weterynaryjnych. Jednocześnie profilaktyka i leczenie ww. inwazji jest jednym z ważniejszych źródeł dochodów dla osób zajmujących się lecznictwem zwierząt.
Badanie moczu jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych stosowanych w medycynie weterynaryjnej. Mocz do badań laboratoryjnych uzyskuje się bezpośrednio od zwierzęcia podczas mikcji oraz pośrednio poprzez cewnikowanie pęcherza moczowego lub jego nakłucie (cystocenteza).
W diagnostyce chorób układu wydalniczego bardzo ważną rolę odgrywają badania laboratoryjne i obrazowe. Pierwsza wizyta jest najważniejsza, niekiedy decydująca o rokowaniu.
Układ pokarmowy służy do pobierania, trawienia i wchłaniania pokarmów oraz do usuwania resztek pokarmowych. Jego budowa jest w dużej mierze zależna od rodzaju pokarmu trawionego przez zwierzę.
Artykuł traktuje o tym, jak prawidłowo zaplanować przestrzeń salonu groomerskiego przy gabinecie weterynaryjnym, jako jednostce wspomagającej jego działalność.
Każdy technik weterynarii asystujący przy zabiegach operacyjnych musi znać nazwy instrumentów, z których korzysta chirurg. W sytuacji kiedy operacja jest skomplikowana i liczą się minuty, nie ma czasu na opisywanie, które narzędzie ma być podane.
Leczenie miejscowe jest bardzo ważnym elementem leczenia wszystkich chorób dermatologicznych. Może ono być stosowane samodzielnie lub jako leczenie wspomagające do leczenia ogólnoustrojowego.
Nowofundland to rasa, która w ostatnim czasie stała się popularna. Jest to duży pies o masywnej budowie, silny, dobrze umięśniony, lecz z natury jest spokojnym i łagodnym przyjacielem całej rodziny.
Jednym z pierwszych pytań zadawanych przez lekarza weterynarii właścicielowi psa czy kota odwiedzającemu gabinet weterynaryjny jest pytanie o apetyt zwierzęcia. Wszak dobry apetyt to oznaka zdrowia!
Rozwój medycyny weterynaryjnej w ostatnich latach znacznie wydłużył czas życia naszych zwierząt. Każda z ras w podeszłym wieku ma predyspozycję do danych jednostek chorobowych. Ogólne efekty starzenia się u każdego psa są jednak takie same.
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego jest schorzeniem ortopedycznym często obserwowanym u psów ras dużych i średnich.
W terminologii medycznej stres oznacza zaburzenie homeostazy organizmu spowodowane stresorem, czyli zewnętrznym lub wewnętrznym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Wskutek działania stresora w organizmie dochodzi do reakcji stresowej. Pojęcie to określa wszystkie działania podejmowane przez organizm w celu przywrócenia utraconej homeostazy.
Najnowsze badania dowodzą, że psy, które zostały wystawione na działanie bodźców zewnętrznych między 3. a 16. dniem życia, lepiej znoszą szeroko pojęty stres, mają lepszą odporność na choroby, mają mocniejszy układ krążenia, są bardziej wytrzymałe i lepiej sprawdzają się użytkowo.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie prawnych uwarunkowań wykonywania zawodu technika weterynarii. W artykule zostanie przedstawiona problematyka związana z zakresem czynności, które mogą być podejmowane samodzielnie lub pod nadzorem lekarza weterynarii przez technika weterynarii.
8-9 lutego 2014 roku w Warszawie odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Kynologiczna Cyno, zaś 8-9 marca 2014 roku w Warszawie odbyło się seminarium Etovet z prof. Patrickiem Batesonem - przeczytaj relacje!
Z rodzinnego domu wyniosła przekonanie, że praca jest święta. A jeśli praca może łączyć w sobie trochę zabawy? Tym lepiej dla pracy!
Behawiorysto - przeczytaj jakie pojęcia koniecznie musisz znać!